Selimiye Dar'ul Kurra Medresesi

Özet

Selimiye Camii’nin dış avlusunda yer alan yapı, ‘ Vakıflar Müzesi’ olarak işlevlendirilmiştir. Okuma odası ile beraber toplam 14 odadan oluşan medresede, mevcut alanlar kullanılmış, yapının özgün plan ve cephe özelliği korunmuştur.

Bilgi

Avlu kapısından girişte, sağ tarafta bilet yeri bulunmaktadır. Bu mekan bahçe duvarlarına yaslanan seki üzerinde yer alır. Ahşap bölmeler ile yapılmış oda 115 cm. x 298 cm ebatlarındadır. Ahşap bölmeler orta göbekli olup oda kapılarına uygun olarak tasarlanmıştır. Özgün malzeme ile uyum içindedir.

Girişin sağındaki ilk oda bekçi odası, yanındaki oda ise müdür odası olarak düzenlenmiştir. Günümüzde de tuvaletlerin olduğu oda-2 , birbirinin içinden geçilen iki odadan oluşmaktadır. Arkada kalan bölüm depo olarak değerlendirilmiş, öndeki oda ise tuvalet mekanına ayrılmıştır.

En büyük oda olan dershane odası ise halıların sergileneceği bölümdür.

Sergi odalarında henüz hangi bölümlerin olacağı belli olmadığından projede, bir mekanda yatay ve düşey panolardan oluşan tefriş düzenlemesi yapılmıştır. Sergileme elemanlarının duvar yada zemin döşemesine sabit olmamasına özellikle dikkat edilmiştir. Bu kararda hem yapıya verilecek tahribattan hem de ileride değişecek işlevlere göre mekanların daha esnek olarak kullanılması amacı etkili olmuştur.

Proje Galeri